Zasłony w salonie. Aktualne trendy w aranżacji okien

Zasłony w salonie. Aktualne trendy w aranżacji okien

Stylowe zasłony do dużego pokoju to niezastąpiony element, który nada wnętrzu przytulny i jednocześnie elegancki charakter. Chociaż modne są nadal żaluzje i rolety, zasłony wciąż mają wielu amatorów. Zastanawiając się nad wyborem zasłon do salonu, powinniśmy brać pod uwagę:

  • po której stronie są okna;
  • w jakim stylu i kolorach utrzymany jest salon;
  • jaki typ zawieszenia zasłon będzie najbardziej odpowiedni.

Zwykle potrzebujemy zasłon do zaciemnienia pomieszczenia, w którym chcemy odpocząć. Jeśli jednak nasz salon ma okna na północnej ścianie, ciemne grube tkaniny mogą spowodować, że stanie się on zbyt ponury. Wybierzmy wtedy raczej delikatne, zwiewne tkaniny w jasnych barwach. Pamiętajmy także, że jasne kolory optycznie powiększają salon, ciemne działają odwrotnie. Wzorzyste zasłony ożywią monotonne wnętrza, gładkie wprowadzą ład i spokój.

Trendy roku 2020

W tym roku w wystroju wnętrz króluje natura. Zamiast poliestru w salonach można spotkać bawełnę, len, jutę i jedwab, a nawet włókna bambusowe i wełniane. Delikatne, zwiewne zasłony o bardzo luźnym splocie to ostatni krzyk mody. Nawet jeśli pojawia się domieszka sztucznych materiałów, tkaniny imitują fakturę lnianą lub wełnianą.

W roku 2020 do łask powróciła również satyna i aksamit, szczególnie tam, gdzie potrzebne jest mocniejsze zaciemnienie i większa wytworność.

Projektanci w tym roku proponują konsekwentnie także naturalne barwy. Hitem są kolory ziemi, a wśród nich przybrudzone zielenie i błękity, ciepła szarość, złamana biel, a dla odważniejszych ? rdzawy i musztardowy oraz brudne róże.

Długość modnych zasłon rozciąga się od samego sufitu po ziemię. Podpięte wysoko swobodnie opadają, czasem wręcz leżąc na podłodze.

Dla amatorów wzorzystych zasłon projektanci mają w tym roku wyjątkowo ciekawe propozycje. Prawdziwym przebojem są zasłony w stylu vintage. Pojawiające się w roku 2020 figury i kształty przypominają wzornictwo lat 60. i 70. Kolejny pomysł to zasłony z materiałów imitujących postarzenia. Celowo zrobione przetarcia i zagniecenia to absolutny hit sezonu. Do łask wracają również ozdobne frędzle i chwosty, a także lamówki, frędzle i koraliki. Zasłony nie zwisają na bokach okien swobodnie, najczęściej wiązane są w ozdobny sposób. Tak zaaranżowane okna z pewnością odmienią monotonny pokój w bajkowy salon budzący sentyment do minionych epok.