Sztuka łączenia firan i zasłon. O czym warto pamiętać?

Sztuka łączenia firan i zasłon. O czym warto pamiętać?

Dobrze dobrane do siebie firanki i zasłony stanowić mogą duet idealny, należy je jednak wybierać rozsądnie. Do małych pomieszczeń nie będą pasować długie, ciężkie, ciemne zasłony, gdyż zmniejszą je optycznie. Z kolei do większych wnętrz wybierz zwiewne, lekkie firanki woalowe. Jeśli okno ma nietypowy kształt i rozmiar, zdecyduj się na firany oraz zasłony na wymiar, aby pasowały idealnie. O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobierz odpowiednie barwy firanek i zasłon

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że zasłony powinny być przynajmniej o ton ciemniejsze niż firanka. Idealnym przykładem będzie biała firanka z przezroczystego woalu lub organtyny, połączona z ciemną zasłoną z tafty lub żakardu. Paleta barw obu elementów dekoracyjnych powinna się uzupełniać, tworząc przyjemną harmonię. Zasłony mogą także kontrastować ze stylem wnętrza i stanowić kontrapunkt w aranżacji. Zasłony w wyraźne wzory urozmaicą wnętrze, podobnie jak tkaniny o innym kolorze, niż kolor ścian. Z kolei zasłony jednolite, pozbawione deseniu sprawdzą się w każdym wnętrzu bez względu na styl wnętrza.

Dopasuj długość zasłon i firanek

Druga zasada dobierania firan i zasłon to ta, dotycząca ich długości. Klasyczne rozwiązanie polega na dobraniu zasłon o tej samej długości, co firany, jednak dużo ciekawsze będzie zastosowanie asymetrii. Firanki mogą zatem sięgać do parapetu, a zasłony zatrzymywać się kilka centymetrów nad podłogą. Jeśli na podłodze jest rozłożony dywan, od ich długości odejmij dwa centymetry. Istotne jest także, czy firanki i zasłony wieszamy na karniszu, czy na szynie. Ich długość zależeć będzie również od tego, czy upina się je na żabkach, czy na haczykach. 

Jaka jest prawidłowa szerokość zasłon i firanek?

Aby firanki i zasłony odpowiednio się prezentowały i układały się w miękkie fale, upinaj je na szerokości tkaniny dwa i pół raza większej od szerokości okna. Dopasuj także do siebie styl obu dodatków. Do tradycyjnych firanek żakardowych nie będą pasować zasłony w nowoczesne wzory, a ciężkie zasłony nie będą komponować się z lekkimi, nowoczesnymi firankami.  

W naszej bogatej ofercie oprócz zasłon i firanek posiadamy także rolety rzymskie, żaluzje, poduszce dekoracyjne, dywany, tapety, rolety zewnętrzne oraz karnisze. Doradzamy w zakresie aranżacji wnętrz i doboru dekoracyjnych dodatków. Nasi fachowcy podpowiedzą, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w twoim wnętrzu i odmienią jego charakter.