Jakie dekoracje okienne dobrać do skosów czy trapezów?

Jakie dekoracje okienne dobrać do skosów czy trapezów?

  Okna są jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. To one współtworzą całą jego stylistykę, a jednocześnie decydują o tym, jak dużo światła wpada do poszczególnych pomieszczeń. Ich uzupełnieniem są różnego rodzaju dekoracje, utrzymane zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Jak jednak dobrać elementy, takie jak rolety, czy zasłony, gdy nasze okno ma nietypowe wymiary lub kształt? Co zrobić jeśli nie jest prostokątne, a swoim wyglądem przypomina trapez lub skos? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

  Okna o nietypowych kształtach

  Okna to elementy, które spełniają nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Chęć stworzenia z nich prawdziwej ozdoby, a także nowe możliwości technologiczne sprawiły, że ich prostokątny kształt zaczęto postrzegać jako zbyt nudny. Takie podejście dało początek tworzeniu okien o różnych rozmiarach i kształtach - często naprawdę fantazyjnych. W wielu domach możemy więc spotkać kompozycje przypominające trójkąty, trapezy, wielokąty, elipsy, koła, łuki lub propozycje umieszczone pod skosem.

  Mimo że okna o nieregularnych kształtach doskonale się prezentują, to ich udekorowanie może być prawdziwym wyzwaniem. Jak dobrać firanki i zasłony jeśli nasze okna są nietypowe? Jak zamocować karnisz? Jak dopasować rolety? Na szczęście mamy na to kilka pomysłów.  

  Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie?

  Oczywiście każda sytuacja jest nieco inna. Istnieje jednak kilka uniwersalnych pomysłów, które warto wykorzystać. Oto niektóre z nich:  

  • w przypadku dużych okien o nieregularnym kształcie doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie karnisza szynowego wygiętego zgodnie z kształtem okna lub ściany; elementy tego typu są dość płaskie, dzięki czemu mieszczą się nawet na niewielkiej przestrzeni,
  • dla większego komfortu użytkowania karnisze powinny być wyposażone w specjalne blokady, które nie zaburzają estetyki i sprawiają, że tkanina pozostaje na wyznaczonym miejscu,  
  • zamiast giętych karniszy do zawieszenia dekoracji warto zastosować różnego rodzaju rozety, gwoździe lub haki do upinania; należy jednak pamiętać, że propozycje te potrzebują większej ilości miejsca do poprawnego zamocowania.  

  Dekoracje okienne a skosy i trapezy

  Podczas dobierania dekoracji do okien o nietypowych kształtach i rozmiarach liczy się przede wszystkim pomysłowość. Jak skomponować elementy tak, by tworzyły elegancką i spójną całość? 

  Jeśli nasze okno nie jest duże, możemy z powodzeniem zastosować rolety rzymskie umieszczone na giętych lub umocowanych ukośnie mechanizmach sznurkowych. Ich nowoczesna konstrukcja, którą w dużej mierze możemy dopasować do rodzaju okna, sprawia, że przestrzeń jest dobrze wykorzystana. Rolety możemy umieścić bezpośrednio nad oknem lub na jego ramie. Możemy też zasłonić nimi część skosu, otrzymując zupełnie nowy efekt wizualny.

  Rozwiązaniem, które zasługuje na dużą uwagę, są także żaluzje plisowane, wykonywane z wysokiej jakości eleganckiej tkaniny. Produkty tego typu można stworzyć według ustalonego wymiaru, dzięki czemu w pełni odpowiadają naszym potrzebom. Doskonałym wyborem są także zasłony i firanki szyte na miarę, które dopasowują się do dostępnej przestrzeni i sprawiają, że staje się ona elegancka i funkcjonalna. Rozwiązania tego typu są najczęściej elegancko podpięte, co dodaje im jeszcze więcej uroku. Ich mocowanie jest możliwe dzięki odpowiednio skomponowanemu karniszowi lub dzięki nowoczesnym propozycjom, takim jak wspomniane już haczyki. 

  Dobierając dekoracje do skosów i trapezów, należy jednak pamiętać o zachowaniu pełnej funkcjonalności. Czy po zamocowaniu rolety lub firany będzie możliwe swobodne otwieranie okna? Jeśli nie, to konieczne jest przemyślenie całej kompozycji od początku.  

  Nasza oferta

  W przypadku okien o nietypowych kształtach niezwykle ważne jest indywidualne podejście i tworzenie rozwiązań dopasowanych do danej sytuacji. Dekoracja, której użyjemy nie może być produktem z sieciówki, ponieważ propozycje te tworzone są według ogólnych standardów i nigdy nie będą idealnie dobrane do dostępnej przestrzeni. Wszystko to sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów.  

  Jeśli w Twoim domu występują okna o nietypowych kształtach, sprawdź naszą ofertę. Tworzona przez nas marka "Szyte Wnętrza" powstała z pasji do pięknych dekoracji i tkanin. Tworzy ją zespół ludzi, których doświadczenie oraz zaangażowanie pozwalają na realizację każdego projektu. Naszą inspiracją są klienci, ich wnętrza, potrzeby, pomysły oraz otaczający nas świat. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie z zakresu projektowania, jednak do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i zgodnie z potrzebami danej osoby.  

  Co możesz znaleźć w naszej ofercie? Przede wszystkim dekoracje okienne, takie jak zasłony i firany na wymiar, czy rolety rzymskie. W swojej pracy dbamy o najdrobniejsze detale i dodatki, które sprawiają, że otoczenie nabiera nowego blasku i wyjątkowego klimatu. Dzięki dokładnemu dopasowaniu każda tworzona przez nas dekoracja świetnie sprawdza się nawet w przypadku najbardziej nietypowego otoczenia. Już dziś sprawdź, jak możemy odmienić Twoje wnętrze!