Jak osłony okienne wpływają na klimat pomieszczenia?

Jak osłony okienne wpływają na klimat pomieszczenia?

Okna to niezwykle ważny element każdego wnętrza. Te transparentne płaszczyzny umożliwiają naturalne doświetlenie pomieszczeń dzięki przepuszczaniu do nich promieni słonecznych, pozwalają domownikom cieszyć oczy widokiem zewnętrznego świata, a także optycznie powiększają wnętrza. Ich rola jest nie do przecenienia, ponieważ pełnią wiele cennych funkcji. Choć niektórzy ludzie są zwolennikami nieosłaniania okien żadnymi osłonami, to jednak większość z nas woli zasłonić je od wewnątrz, aby zapewnić sobie odpowiednią intymność oraz zabezpieczyć swój dom przed działaniem intensywnego promieniowania słonecznego. Po zmroku, kiedy zapalamy w swoich domach światła, wnętrza z oknami pozbawionymi osłon przypominają jasne witryny sklepowe, odsłaniając wszystkie szczegóły naszego prywatnego życia. Każdy przypadkowy przechodzień albo wścibski sąsiad może zaglądać i obserwować życie toczące się wewnątrz domu. Jeżeli chcemy zapobiec takim sytuacjom, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu odpowiednich osłon okiennych. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak je dobrać, aby nasze wnętrza stały się ciekawsze!

Czy osłony okienne mają wpływ na aranżację?

Osłony okienne powinny być zawsze dobierane z rozwagą, ponieważ mają duży wpływ na klimat pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo, że rodzaj tkaniny zastosowanej w roli osłony okiennej ma wielki wpływ na stylistykę wnętrza. Okna mają najczęściej spore wymiary, dlatego wybrane przez nas osłony okienne stanowią zawsze mocny akcent. Aby wybrać osłony, które będą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrz, musimy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Od zewnątrz będą one bowiem stanowić skuteczną barierę zabezpieczającą wnętrze naszego domu przed wścibskimi spojrzeniami oraz intensywnym nasłonecznieniem, od wewnątrz zaś będą współtworzyć aranżację i budować klimat poszczególnych pomieszczeń.

Jakie osłony okienne wybrać?

Do wyboru mamy kilka rodzajów osłon okiennych:


1. Zasłony 

Wybierając zasłony do swoich wnętrz, musimy pamiętać, aby jak najlepiej dopasować je do panującej w nich aranżacji. Powinny się one doskonale wkomponowywać w styl, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. W naszym sklepie mogą Państwo wybierać spośród wielu tkanin utrzymanych w różnej kolorystyce i dekorowanych różnymi wzorami. Specjalizujemy się w wykonywaniu zasłon na wymiar, dzięki czemu można je optymalnie dostosować do swoich wymagań. Zasłony doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Neutralne i gładkie tkaniny nie będą się optycznie wyróżniać, dlatego staną się idealnym tłem dla wszystkich elementów dekoracyjnych. Z kolei wzorzyste i barwne tkaniny będą kontrastowały z wystrojem wnętrza, stanowiąc wyrazisty akcent dekoracyjny. 


2. Firany

Wraz z zasłonami tworzą klasyczny duet osłon okiennych. Ich zwiewna i lekka struktura sprawia, że rewelacyjnie przepuszczają światło dzienne, jednocześnie osłaniając wnętrza domu przed spojrzeniami przechodniów. Odpowiednio dobrane będą prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. 


3. Rolety rzymskie

Są świetną alternatywą dla tradycyjnych firan i zasłon. To idealna propozycja dla tych ludzi, którzy chcą skutecznie osłonić wnętrza, ale nie podoba im się klasyczny styl. Ich wygląd jest zbliżony do rolet, ale ze względu na swoją specyficzną budowę są o wiele bardziej efektowne i dekoracyjne. Po zsunięciu tworzą oryginalną harmonijkę. Można je porównać do zasłon, które są sterowane za pomocą mechanizmu wyposażonego w  łańcuszek. Ich pofałdowana struktura sama w sobie jest cudowną ozdobą pomieszczenia. W naszej pracowni mogą Państwo wybierać w różnorodnych tkaninach zarówno gładkich, jak i wzorzystych. 


4. Żaluzje

To kolejny rodzaj osłon okiennych, które wyróżniają się swoją charakterystyczną budową. Składają się z poziomych lamel, które można ustawiać pod dowolnym kątem. Dzięki temu zyskujemy maksymalną kontrolę nad ilością wpuszczanego do pomieszczeń światła. Do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z przestrzeniami biurowymi i surowymi wnętrzami urządzonymi w nowoczesnym stylu. Na szczęście obecnie są produkowane z różnych materiałów (np. aluminium, PCV, drewno albo bambus) oraz w wielu wersjach kolorystycznych. Dzięki temu można je idealnie dopasować do aranżacji. W ofercie naszego sklepu znajdują się także oryginalne żaluzje pionowe oraz drewniane shuttersy, czyli wewnętrzne okiennice nadające wnętrzom niezwykle eleganckiego wyglądu.