Materiały luksusowe ? wnętrza dla wymagających klientów

Materiały luksusowe ? wnętrza dla wymagających klientów

We wnętrzach ubranych w tkaniny dekoracyjne miło jest przebywać. Zasłony, rolety rzymskie, poduszki, narzuty, pledy, dywany fantastycznie budują styl, a przy okazji ocieplają aranżację ? w przenośni, ale i dosłownie. Za najbardziej ekskluzywne niezmiennie uchodzą naturalne materiały. Są przyjemne w dotyku, świetnie się prezentują, genialnie starzeją ? nabierają szlachetności wraz z upływem lat. Jakie tkaniny dekoracyjne szczególnie polecają projektanci wnętrz? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Wnętrza otulone tkaniną

O ile kolorystyka ścian czy wzornictwo mebli przesądzają o ogólnym charakterze mieszkania, o tyle tkaniny tworzą przytulny klimat. Oprócz tego pełnią funkcję praktyczną. Dzięki zasłonom i roletom rzymskim możesz wygodnie regulować ilość światła wpadającego przez okno. Dekoracje okienne, narzuty, dywany poprawiają też akustykę pomieszczeń. Gdy dźwięk odbija się od twardych powierzchni, w pokoju powstaje nieprzyjemny pogłos. Dzięki tekstyliom da się temu zapobiec. Wzorzyste tkaniny dekoracyjne to także tajna broń w walce z drobnymi niedoskonałościami mieszkania. Umiejętnie użyte świetnie wymodelują optycznie przestrzeń.

Jak podkreślają projektanci, dla pięknych materiałów jest miejsce we wszystkich wnętrzach. Każdy styl wnętrzarski ma własną paletę tkanin, kolorów i wzorów, z którymi lubi się szczególnie. W aranżacjach klasycznych, romantycznych czy glamour świetnie czują się np. ekskluzywne zasłony z tafty, dekoracyjne upięcia, plisy, fałdy. Minimalizm kocha len, szlachetną bawełnę, delikatny jedwab, a styl orientalny ? tkane ręcznie, luksusowe dywany, szaleństwo kolorów i wzorów. Które materiały warto zaprosić do swojego domu? Oto najszlachetniejsze tkaniny wykorzystywane w aranżacji wnętrz!

Delikatny jak jedwab

Jak głosi legenda, historia jedwabiu zaczęła się około 3600 roku p.n.e. w starożytnych Chinach. Stamtąd jedwabnym szlakiem przewożono go do Bizancjum, a potem dalej na zachód. Do dziś uchodzi on za królową wśród tkanin. To luksusowe, naturalne włókno jest cienkie, delikatne, lecz wyjątkowo wytrzymałe. Pod wpływem światła materiał połyskuje, mieniąc się tysiącem barw. W dotyku jest lekki, miękki, gładki. Jest również bardzo plastyczny, przez co świetnie się układa, rewelacyjnie drapuje ? zaznaczają projektanci wnętrz. Poszukując eleganckiego materiału na poduszki dekoracyjne, zasłony czy pościel warto pomyśleć właśnie o jedwabiu. 

Surówka, atłas, szantung, tafta? Jedwab niejedno ma imię

O ostatecznym wyglądzie jedwabnej tkaniny decyduje długość i grubość nici, a także typ splotu oraz sposób wybarwienia. W zależności od technik tkackich materiał może mieć różne tekstury.

Czy wiesz, że...

  • Surówka jedwabna, czyli inaczej bureta to tkanina o widocznych gołym okiem niedoskonałościach? Wyraźne supełki, węzełki, nierównomiernej grubości włókna są tutaj wartością dodaną.
  • Odmianą surowego jedwabiu jest szantung? Materiał ten tkany jest dość luźno, w wyglądzie przypomina len. Na jego powierzchni zobaczysz wyraźne prążkowanie oraz naturalne przegrubienia przędzy, dzięki którym tkanina zyskuje nierównomierny połysk. 
  • Stosując splot atłasowy, otrzymamy satynę jedwabną lub atłas? Są to gładkie, miękkie w dotyku materiały o charakterystycznym połysku z prawej strony.
  • Numerem jeden wśród tkanin jedwabnych jest tafta? W dotyku jest dość sztywna, lekko szeleści. Najczęściej powstaje z dwukolorowych włókien, dzięki czemu mieni się w świetle dwoma kolorami.

Jedwab jest szlachetny, elegancki, piękny. Może być gładki, ale też wzorzysty, haftowany czy kreszowany, czyli celowo gnieciony. Sprawdzi się jako materiał na ekskluzywne poduszki dekoracyjnezasłony, narzuty. Z mieszanki wełny i jedwabiu powstają też luksusowe dywany.

Idealny nie tylko do klasycznych wnętrz

Zwłaszcza surówka i szantung odnajdą się w aranżacjach minimalistycznych, rustykalnych, boho, inspirowanych naturą. Pasują także do stylu vintage, eklektycznego oraz wnętrz, w których czuć artystycznego ducha. Charakterystyczne dla jedwabnych tkanin jest to, że dość łatwo odbarwiają się one w wyniku długiej ekspozycji na światło słoneczne. Jedni postrzegają to za mankament, inni za... zdecydowaną zaletę tego materiału! Wszystko dlatego, że naturalna skłonność jedwabiu do blaknięcia z jednoczesnym zachowaniem szlachetnego połysku, daje fantastyczny efekt dekoracyjny. Taka zasłona wyglądająca po pewnym czasie niczym pokryta patyną bardzo ciekawie zaprezentuje się np. właśnie w aranżacjach retro ? podpowiadają projektanci wnętrz. Oczywiście efektowi blaknięcia można w prosty sposób zapobiec. Wystarczy tkaninę jedwabną podszyć podszewką, która ochroni okienną dekorację przed słońcem, a tym samym utratą koloru.

Miękki jak aksamit

Za kolebkę aksamitu uznaje się dalekie Indie. Do Europy dotarł on w XII wieku za sprawą arabskich kupców. Podobno już wtedy z tkaniny tej szyto ekskluzywne zasłony i tapicerowano nią meble. Również dziś ten luksusowy materiał króluje na poduszkach dekoracyjnych, fotelach, szezlongach i oczywiście ? w okiennych dekoracjach.

Aksamit, nazywany niekiedy także welurem, pluszem albo welwetem to nie tyle sama przędza, ile technika tkacka. Jest to gruby, mięsisty materiał, który składa się z dwóch warstw ? bawełnianego podłoża oraz miłego w dotyku, lekko błyszczącego runa z miękkim, gęstym meszkiem. Dzięki okrywie tkanina odbija światło pod różnymi kątami, przez co charakterystycznie się mieni. Niektóre aksamity mają bardzo gęsto ułożony, krótki włosek o idealnie równej długości, inne wręcz przeciwnie. Dzięki celowemu kontrastowaniu wysokości meszku uzyskuje się piękne, dekoracyjne ornamenty. Wzory na tkaninie otrzymuje się także innymi sposobami, np. poprzez tkanie techniką żakardową albo metodą wytłaczania bądź sitodruku.

Jak widać, również welwety mają wiele twarzy. Tym, co je łączy, jest wyjątkowy styl. Wystarczy niewielki akcent w postaci aksamitnych zasłon w sypialni czy poduszek dekoracyjnych w salonie, aby pomieszczenie nabrało eleganckiego sznytu.

Klimatyczny jak len

Wnętrza ubrane w len ujmują naturalnym spokojem, siłą indywidualizmu i artystycznym charakterem. Len się gniecie ? owszem, ale to tylko dodaje mu uroku. To materiał wprost stworzony do aranżacji loftowych, minimalistycznych, rustykalnych, prowansalskich, w duchu eko. Wbrew temu, co się często sądzi, wcale nie jest szorstki. Odpowiednio wykończony staje się gładki, miękki, przyjemny w dotyku. W tkaninach dekoracyjnych lniana przędza najczęściej występuje solo albo w duecie z bawełną, wełną, jedwabiem czy wiskozą. 

W zależności od typu splotu oraz grubości nitki lniana zasłona może mieć więc różne formy. Raz zwiewnego woalu, innym razem grubej, gęstej kotary ? ciężko opadającej na podłogę i szczelnie blokującej dostęp światła. Szczególnie materiały z cieńszej przędzy z domieszką innych włókien są bardzo plastyczne. Dają się z łatwością układać, drapować. Z kolei te mięsiste o grubej nici są mocne, wytrzymałe, doskonale chronią też przed światłem słonecznym oraz upałem. Sprawdzą się idealnie w roli zasłon zaciemniających, a także pledów, poduszek dekoracyjnych, a nawet abażurów i tapicerki mebli.

Czym kierować się przy wyborze tkanin dekoracyjnych?

Zwróć szczególną uwagę na jakość tkaniny oraz jej odpowiednie wykończenie. Pamiętaj, że luksus tkwi w materiale. Ekskluzywne poduszki dekoracyjne, zasłony narzuty czy dywany powstają z włókien naturalnych, najczęściej z jedwabiu, bawełny, wełny lub lnu. Dzięki temu są piękne, ale też trwałe, czyli odporne na zaciąganie, supełkowanie. Odpowiednio wykończone zachwycają głębią kolorów przez lata. Za to już kwestii samego wzornictwa kieruj się przede wszystkim własnymi upodobaniami. W mieszkaniu musisz czuć się komfortowo. Trendy wnętrzarskie mogą być świetną inspiracją, punktem wyjścia do poszukiwań własnego stylu, lecz nie powinny Cię ograniczać.

Odkrywaj więc swoje ulubione materiały...

...i łącz je swobodnie tak, jak lubisz. A tymczasem po więcej inspiracji zapraszamy do naszego showroomu w Warszawie, gdzie możesz zobaczyć i dotknąć najpiękniejszych tkanin dekoracyjnych. W pracowni Szyte Wnętrza szyjemy zasłony, firany, rolety rzymskie, narzuty na wymiar. Zamówisz u nas także eleganckie tapety ścienne, dywany, karnisze oraz wiele więcej dodatków do domu. Wszystkie projekty realizujemy od początku do końca na indywidualne zamówienie. Sprawdź, co mamy dla Ciebie, a w razie pytań skontaktuj się z nami!